Cyklosezóna se blíží. Jste připraveni?

13 čec, 2021 Městský mobiliář

S příchodem teplého a slunečního počasí řada z nás vytáhla kola ze svých kůlen, kde přečkávaly dlouho zimu. Jejich sezona se pomalu, ale jistě rozjíždí, proto je dobré tento dopravní prostředek znovu zprovoznit. Kromě kola také vytahujeme z kůlen stojany na kola, díky nimž nebudeme muset své dvoukolé společníky opírat o zdi či jiným způsobem riskovat jejich upadnutí. 

Kola rovnou do servisu 

Každý rok se mezi námi najdou dvě skupiny lidí, a sice ti, kteří automaticky dávají svá kola do servisu, a ti, kteří se údržby ujímají sami. Nyní se nabízí otázka, co je lepším krokem. Z pohledu odborníka první zmíněné čili vyhledání autorizovaného servisu. 

Stojany na kola

Připravte kolo na sezonu svépomocí 

Pokud však nemáte čas, finance nebo prostor na to, abyste s dvoukolým společníkem zamířili do servisu, je načase vyhrnout si rukávy a pustit se do díla svépomocí. Prvním krokem bude umytí kola. Po dlouhých několika měsících na něm jistě leží vrstva prachu a dalších nečistot. Nemusíte používat mnoho čistících prostředků, stačí sáhnout po vodě a kbelíku s vodou. Při mytí však věnujte opravdu velkou péči špatně dostupným částem a pohyblivým čepům.  

Druhým krokem bude kontrola kola. Stejně jako auto, i kolo je složené z mnoha součástek, jež je třeba alespoň letmo "očíhnout", zdali jsou v pořádku či nikoliv. Zkontrolujte především ráfky a také pláště, které vyměňte za nové, pakliže vypadají opotřebovaně nebo zpuchřele.  

Při kontrole nezapomínejte ani na brzdy a řazení. Pokud by tato část kola nebyla v pořádku, usednutí na kolo by vedlo k černým scénářům končícím v nejbližší nemocnici. Je zapotřebí vycentrovat brzdový třmen vůči kotouči a vyměnit brzdovou kapalinu. V případě řazení se kontrolují lanka, jestli nedošlo přes zimu k jejich zatuhnutí.